Originalnost, inventivnost i snaga individualiteta u pjesmama Marine Alerić Bebić

01. 04. 2019

U Posušju je ove subote, 30. ožujka 2019. pjesnikinja Marina Alerić Bebić predstavila svoje tri do sada objavaljene knjige. Riječ je o zbirkama poezije Bijeli pelin i Ptica na prozoru  objavljenima u nakladi Matica hrvatske, ogranak Grude, 2016. i Vae soli objavljenoj 2018. godine čiji je izdavač Planjax  Tešanj. Knjiga je prošle godine osvojila prvu nagradu u kategoriji poezije na natječaju Fondacije za izdavaštvo u Sarajevu, na koji se autorica prijavila pod šifrom Odmetnik.  O knjigama su govorili književnici, članovi DHKHB Stanislav Bašić i Miljenka Koštro.  Tijekom programa predstavljanja posjetitelji su čuli tonski zapis Marinine pjesme Glas hrvatske žrtve u interpretaciji dramske umjetnice iz Gornjeg Sitnog pokraj Splita Mladenke Gruice.  U glazbenom dijelu programa nastupila je muška klapa Zvizdan Posušje. Marinina zbirka domoljubne poezije Bijeli pelin prema radnom naslovu glasila je Fotelje od ljudske kože, po istoimenoj pjesmi sadržanoj u zbirci. Tu je pjesmu kao i još tri iz ostale dvije zbirke pročitala Miljenka Koštro.

Govoreći o pjesmama Marine Alerić Bebić Stanislav Bašić je kazao da poezija i pjesme nisu isto, jer pjesme ne moraju biti poezija. „U općoj poplavi pjesama, čitamo pjesme s vrlo malo inventivnosti, a s dosta plitkosti. Kada je riječ o pjesnikinji Alerić vidljiva je originalnost, inventivnost i snaga individualiteta. Poezija je najdublja duhovna djelatnost koja u sebi spaja i pjesnički zanat i znanje i još mnogo toga u jedan sretni trenutak“, kazao je Bašić.

U svojoj recenziji Marininih pjesama iz zbirke domoljubnih pjesama Bijeli pelin Miljenka Koštro je naglasila kako autorica gleda iz kuta sestre te piše i kao sestra poginulog hrvatskog branitelja, dragovoljca. „Iz tog gorkog iskustva gubitka voljenog brata, rađaju se snažni stihovi koji čitatelja ostavljaju bez daha. Marininu poeziju treba s puno pozornosti čitati i iščitavati. Svi smo mi, uz Božju pomoć, pozvani na izgradnju ljepšega svijeta i podizanja svijesti o važnosti doma, domovine, obitelji i drugih neprolaznih vrijednosti o kojima autorica piše. Autorica se nikomu ne dodvorava, nego u stihovima iznosi zdrav kritički stav o problemima u društvu i istinski promišlja o najbitnijemu u našemu prolaznom životu“, između ostalog kazala je Koštro.

Na kraju se publici i sudionicima promocije obratila sama autorica Marina Alerić Bebić uputivši svima riječi zahvale na podršci.

Marina Alerić Bebić rođena je u Drinovcima 13. kolovoza, 1966. godine. Članica je Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne. Pobijedila je na Šimićevim susretima 1985. u kategoriji srednjoškolaca. Sve tri su joj zbirke po stilu i tematici posve različite. Njezina prva objavljena zbirka Bijeli pelin svojevrsni je krik nastao usljed gubitka koji je doživjela autorica smrću brata, ali i gubitka za naš narod, budući da je Ivan Alerić, iako je poginuo ne nepunivši niti 31 godinu života,  bio poznat i cijenjen po svom intelektualnom, publicističkom i znanstvenom radu ne samo u BiH i Hrvatskoj, nego i izvan naših granica. Posebno je značajan bio njegov doprinos u prenošenju istine o Hrvatima i njihovom imenu kroz povijest.

Za predstavljanje knjiga izabrano je korizmeno vrijeme u kojem smo na osobit način pozvani na promišljanje o životu, kako kao vjernici, tako i kao domoljubi i rodoljubi.   

radioposusje.ba/Općina Posušje

Skip to content