Upozorenje odsjeka civilne zaštite POsušje

22. 03. 2017

U posljednje vrijeme evidentirani su brojni požari na prostoru općine Posušje na otvorenom prostoru, prvenstveno šumama i poljoprivrednom zemljištu koji su nastali paljenjem suhe trave i raslinja na poljoprivrednim površinama bilo obrađenim ili zapuštenim. Obzirom da se na ovaj način izazivaju velike materijalne štete, ponovno  upozoravamo pučanstvo da je zabranjeni bilo kakvo paljenje vatre u blizini šumskih površina ili površina pod usjevima, stambenih naselja, cesta, električnih vodova i slično.

Također, podsjećamo da su osobe koje su izvršile spaljivanje korova ili paljenje vatre na otvorenom prostoru dužne mjesto spaljivanja pregledati i ostatke u potpunosti ugasiti.  Zabranjeno je spaljivanje korova i paljenje vatre na otvorenom prostoru za vrijeme vjetra i noću. Ako se spaljivanje obavlja u prisutnosti više vlasnika odnosno korisnika zemljišta koji organizirano vrše spaljivanje na većoj poljoprivrednoj površini, isti su dužni obavijestiti  vatrogasce.

Posebno apeliramo na osobe starije životne dobi i lošeg zdravstvenog stanja da ne pale biljni otpad, jer udisanje i malih količina dima značajno smanjuje motoričke sposobnosti i može biti pogubno.

Još jednom podsjećamo žitelje, da ukoliko svojim radnjama i nepažnjom izazovu šumski požar, počinili su kazneno djelo „Izazivanje šumskog požara“ iz članka 317. Kaznenog zakona F BiH, gdje je u stavku 1. navedenog članka predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina za izvršitelja ovog kaznenog djela, ukoliko je uslijed izazvanog požara nastupila šteta velikih razmjera ili je izazvano istovremeno više šumskih požara. U stavku 3. istog članka, određeno je da će se počinitelj navedenog kaznenog djela kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine, ukoliko je isto počinio iz nehaja.

Također, svaka osoba koja primijeti požar dužna ga je ugasiti ako to može učiniti bez opasnosti za sebe i drugog, a ukoliko se dogodi nekontrolirano širenje vatre, potrebno je žurno obavijestiti vatrogasce na broj 123, civilnu zaštitu 121 i policija 122.

Odsjek CZ općine Posušje