Održana promocija projekta ‘Izrada informacijskog sustava s web portalom poslovnih zona u Federaciji BiH’.

26. 09. 2018
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta danas je u Sarajevu održalo javnu promociju projekta ‘Izrada informacijskog sustava s web portalom poslovnih zona u Federaciji BiH’.
Inovativni projekt
Riječ je o potpuno inovativnom projektu koji će imati jedinstvenu informacijsku bazu poslovnih zona u Federaciji BiH. Na ovaj način će na jednom mjestu biti sakupljane sve relevantne informacije o trenutnim i budućim poduzetničkim zonama, te tako unaprijeđeni procesi i pružane informacije nadležnim institucijama, upraviteljima poslovnih zona, te omogućena izrada sveobuhvatnih analiza stanja i lakše i bolje planiranje razvoja poslovnih zona.
Novi informacijski sustavi će omogućiti i kvalitetnije predstavljanje poslovnih potencijala lokalnih zajednica, te potencijalnim investitorima pružiti detaljniji uvid u raspoložive kapacitete i pogodnosti u poslovanju, koje bi mogli ostvariti u svakoj lokalnoj upravi u Federaciji BiH.
Premijer FBiH Fadil Novalić govorio je o podršci Vlade Federacije BiH razvoju poslovne infrastrukture i važnosti informacijskog sustava u širem kontekstu, dok je Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Amir Zukić govorio o glavnim razlozima za razvoj informacijskog sustava i očekivanim koristima te o drugim aktivnostima Ministarstva na uspostavi sustava za kontinuiranu podršku razvoju gospodarstva u Federaciji BiH.
Zahvala za dosadašnju potporu
Svoj doprinos ovoj temi, kroz izlaganje, dao je i načelnik općine Posušje Branko Bago.
On je govorio o zahtjevnom putu od apliciranja do dobivanja BFC crrtifikata, te njegovom značaju.  Kazao je i da je Općina Posušje kroz Lokalno ekonomsko vijeće  i sa svojim Odjelom za razvoj trajno opredijeljena za iskrenu i snažnu suradnju sa postojećim i budućim gospodarstvenicima, i kroz razvoj i izgradnju poslovnih zona, obuku stručnih kadrova, i stvaranju što povoljnijih uvjeta poslovanja za sve njih. Također, zahvalio je Jozi Bejiću, tajniku Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta te Ministarstvu na potpori pri izgradnji Logističkog centra u poslovnoj zoni Osrdak. Također je riječi zahvale uputio GIZ-u, CRS-u, UNDP-u i READHU, na suradnjama i potpori koju pružaju općini Posušje.
Razvoj poslovne infrastrukture je jedan od strateških pravaca djelovanja resornog ministarstva, jer s dobro razvijenom mrežom poslovne infrastrukture se stvaraju prijeko potrebni uvjeti za brži gospodarski razvoj svake države.
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta ovaj projekt realizira uz pomoć USAID-a u BiH, koji ga financira, a provodi se u suradnji sa CRS-om, te UNDP-om u BiH.