IZASLANSTVO OPĆINE POSUŠJE NA OBILJEŽAVANJU 27. GODIŠNJICE OBRANE GRADA ZADRA

06. 10. 2018

Kroz tri dana ovog vikenda obilježava se Obrana grada Zadra, a središnji svečani događaj obilježavanja 27. godišnjice Obrane odvija se danas, 6. listopada. Obrana grada Zadra najvažnija je bitka u povijesti grada. Pobjeda u ovoj bitci zaustavila je pokušaj agresora da izlaskom na jadransku obalu presječe Hrvatsku popola. Ova pobjeda nije bila samo dokaz ratne i taktičke nadmoći nad brojnijim i opremljenijim neprijateljem već trijumf želje i hrabrosti hrvatskog naroda da izbori svoju slobodu na svojoj rodnoj grudi.

Današnja svečanost počela je u ranim jutarnjim satima i to budnicom gradskim ulicama, a nastavila se polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na više spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Počast svim palim braniteljima koji su svoje živote dali za slobodu Zadra i cijele Hrvatske odalo je i izaslanstvo općine  Posušje i to predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata s područja općine Posušje na čelu s načelnikom g. Brankom Bagom. Izaslanstvo se posebno poklonilo žrtvama 3. Imotske bojne pred spomenikom imotskim vitezovima u Zadru. Razlog tome je činjenica da su brojni Posušani kao pripadnici ove bojne dali svoj obol u obrani Republike Hrvatske, a jedan od njih Vitez Mile Bošnjak položio je i svoj život za slobodu naše Hrvatske.

S nepune 24 godine bio je jedan od prvih Posušana koji su se samo u tenisicama, ali vođeni srcem i ljubavlju za domovinu, priključili Hrvatskoj vojsci. Upravo 5. listopada u akcijama Obrane grada Zadra herojski pogiba naš posuški vitez. Ova njegova žrtva nije zaboravljena tako je i ove godine izaslanstvo općine Posušje posjetilo mjesto njegova stradanja i odalo mu dužnu počast. Koliko se Posušje ponosi Vitezom Milom Bošnjakom govori i činjenica da jedna gradska ulica nosi njegovo ime, a i jedan športski klub ogrnuo se njegovim viteštvom.

„Na vik živi ki zgine pošteno“