Dirljiva priča o humanitarnom konvoju “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu“

19. 07. 2017

Sinoć je u Posušju u sklopu Posuškog lita, a u organizaciji udruge Pauk, prikazan dokumentarni film „Bijeli put“ autora Zdenka Jurilja. Kroz projekciju su vrlo emotivno prikazani autentični kadrovi improvizirane bolnice u srednjobosanskom gradiću Nova Bila tijekom rata. O težini uvjeta u kojima se radilo govori iskaz jednog od svjedoka koji je kazao da je lakše bilo nabrojati što imaju na raspolaganju nego što im nedostaje. Stvari su se tako dramatično događale u Lašvanskoj dolini da je izgledalo kako bi se baš ovdje mogao ponoviti Vukovar.

U želji da se spriječi humanitarna katastrofa organizira se konvoj “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu“. Nastavak dokumentarca donosi arhivske snimke i osvrte sudionika vezano uz organiziranje i provedbe konvoja sa svim preprekama koje su se morale prijeći kako bi se pomoglo ranjenicima i stanovništvu. Također govori o ljudskoj solidarnosti i želji da se pomogne najpotrebitijima bez obzira na realnu smrtnu opasnost. Ovim činom je ratnih devedesetih godina spašeno više od 70 tisuća Hrvata šireg područja Lašvanske Doline tijekom gotovo 8 mjeseci opsade.

Autori filma poslije projekcije i obraćanje sudionika Bijelog puta