ZAKLJUČCI SA SJEDNICE STOŽERA CZ OPĆINE POSUŠJE

23. 03. 2020

U nedjelju, 22. ožujka, nastavljeno je zasjedanje sjednice Stožera civilne zaštite općine Posušje, koji je otkako se pojavio problem s širenjem CORONA virusa u stalnom zasjedanju, te vam donosimo pregled najvažnijih zaključaka sa sjednice.

-Uz to što se bliže uskrsni blagdani očekuje se i povratak većeg broja naših sugrađana koji rade u RH ili EU te će se u narednim danima pojačati dolazak iz inozemstva. Stoga apeliramo na sve žitelje općine Posušje da po tom pitanju pojačaju oprez zbog zaštite sebe samih i svojih bližnjih te svojim apelima i upozorenjima utječu na sve koji potencijalno ne shvaćaju opasnosti zaraze CORONA virusom. Naime, velika je mogućnost da su ljudi koji u inozemstvu žive u većim gradovima bili u kontaktu s nekom osobom zaraženom CORONA virusom bez obzira je li ta osoba imala simptome ili ne. Znamo i da inkubacija CORONA virusom traje 14 dana, a prema nekim znanstvenicima i dulji period, te je jasno kako osoba može biti potencijalni nositelj zaraze bez obzira što ne pokazuje nikakve simptome. Još jednom apeliramo na maksimalan oprez i odgovornost, PAZITE NA SVOJE BLIŽNJE, upozorite ih na ove činjenice i dajte im do znanja da su dužni boraviti u samoizolaciji za vrijeme trajanja inkubacije. Služba za opću upravu općine Posušje je i po ovome pitanju kontaktirala sve predsjednike naših mjesnih zajednica i s njima je u stalnoj koordinaciji.

-Nadalje, smisao propisane mjere zatvaranja ugostiteljskih objekata neki neodgovorni pojedinci nisu shvatili onakvom kakva ona je, a to je izbjegavanje okupljanja većeg broja ljudi na jednome mjestu tako da se neki i dalje okupljaju u većem broju, bilo odlaskom kod rodbine i prijatelja bilo druženjem po vikendicama. Upozoravamo na činjenicu da je zabranjeno okupljanje preko 10 ljudi te vas molimo da se toga i pridržavate.

-Od nedjelje 23. ožujka stupa na snagu i ograničavanje kretanja od 18:00 – 05:00 sati te upozoravamo sve naše građane da se strogo pridržavaju ovih odredbi, a iznimno će biti dopušteno kretanje osobama uz potvrde nadležnih institucija.

-Posebno je razmatran problem koji neodgovorni pojedinci stvaraju sustavu Civilne zaštite, odnosno našim vatrogascima izazivanjem požara kojima troše naše financijske i ljudske resurse koji su nam potrebni u borbi protiv CORONA virusa – iako iscrpljeni požarom danas su za Dom zdravlja postavili šator za potrebe trijaže.

-Još jednom donosimo važnije brojeve telefona za slučaj potrebe i naglašavamo kako su sve ove službe i institucije, uz svu volju i napor, nemoćne ukoliko se mi budemo ponašali neodgovorno.
Dom zdravlja – 124
Vatrogasci/Civilna zaštita – 123