Sa sjednice Stožera CZ: Protiv COVID-a ali i šumskih požara jedino odgovornim ponašanjem!

03. 07. 2020

Danas je održana 22. sjednica Stožera civilne zaštite općine Posušje. Na početku su izneseni aktualni podaci o stanju vezanom za COVID-19 u našoj općini i ŽZH. Prema informacijama iz Zavoda za javno zdravstvo u Županiji Zapadnohercegovačkoj trenutno je na koronavirus pozitivno osam osoba, i to u Širokom Brijegu 5, Ljubuškom 1 i Posušju 2. Također prema jučerašnjim informacijama u samoizolaciji je 20 osoba s područja općine Posušje.

Stožer civilne zaštite svakodnevno prati promjene u epidemiološkoj slici, te sukladno tome poduzima mjere. Jedna od njih trenutno u provedbi je i pojačan inspekcijski nadzor koji ima za cilj provjeru pridržavanja izdanih preporuka i naredbi nadležnih tijela, a sve s ciljem sprječavanja širenja zaraze u našoj općini. Također se prati i stanje s rezervama zaštitne opreme, kako bi se u slučaju pogoršanja situacije mogle zadovoljile potrebe ključnih institucija za njihovim korištenjem.
I ovom prilikom ponovljen je apel žiteljima da se ponašaju odgovorno, a poseban naglasak je stavljen na državljane BIH i strane državljane koji namjeravaju putovati u BiH, da odgode putovanje, ili ukoliko je ono neizbježno, da po dolasku, uz pridržavanje mjera dodatno ograniče kretanje i socijalne kontakte na 14 dana.

Druga bitna tema današnjeg sastanka vezana je uz informacije o stanju zaštite od požara.  Tijekom 2019. godine Profesionalna vatrogasna postrojba Posušje zabilježila je 138 intervencija, a najveći dio otpada na šumske i otvorene požare koji su u pravilu izazvani ljudskim faktorom. U nekoliko slučajeva su pronađeni osumnjičeni za izazivanje  požara te im prijete novčane kazne, pa čak i kazna zatvora od jedne do osam godina, kako propisuje kazneni zakon FBiH.

U cilju rane dojave, odnosno prevencije širenja požara, na vrhu Radovnja su instalirane nadzorne kamere preko kojih operateri u radijusu od 10 kilometara analiziraju stanje na terenu te reagiraju i na najmanji uočeni znak otvorenog plamena. Ovo je od posebnog značaja za područje Tribistova u kom se nalaze vitalna infrastruktura naše općine, a koje je nažalost bilo poprište većih požara.

Na kraju ponovimo kako je zabranjeno bilo kakvo paljenje vatre na otvorenom, te apeliramo na pridržavanje zakonskih odredbi. U slučaju da primijetite nekontrolirano širenje vatre, molimo vas da o tome obavijestite Profesionalnu vatrogasnu postrojbu na broj 123 te po potrebi PU Posušje na 122 i hitnu pomoć na 124.