S 10. sjednice OV: Prihvaćen Nacrt Proračuna za 2022.

04. 12. 2021

Jučerašnja 10. sjednica započela je po Dnevnom redu vijećničkm pitanjima. Vijećnik Tomislav Topić postavio je pitanje vezano uz odvodnju oborinskih voda na dječjem igralištu u sklopu središnje osnovne škole. Naime, uslijed većih padalina, na igralištu se zadržava voda koja onemogućuje njegovo korištenje. Ravnatelj škole Zvonimir Širić je potvrdio da je to veliki problem, pogotovo u zimskom periodu. Jedno od dugoročnih rješenja je izgradnja kanalizacijskog sustava koja iziskuje velika sredstva. Napomenuo je kako u proteklih 5 godina je saniran dio parkinga koji je bio obuhvaćen istim problemom. Također je rekao da ne bi bilo loše da se krene u istraživanje na području košarkaškog igrališta u svrhu izgradnje upojnog bunara i tu svesti jedan dio vode. Naglasio je da je riječ o oborinskoj vodi, kišnici, a ne fekalnim vodama.

Vijećnik Frano Grbeša postavio je pitanje o osnivanju turističke zajednice na području Posušja te posljedicama vezanim uz ukidanje poreza na potrošnju alkoholnih i bezalkoholnih pića. Načelnik Ante Begić je kazao kako se turističku zajednica treba osnovati na prostoru općine, jer bio ona trebala biti nositelj javnih zbivanja iz svoje domene i trebala bi raditi na aktivnostima promidžbe turističkih potencijala. Također bi se osnivanjem rasteretio i dio općinski službi koji rade poslove iz područja turizma. Već se određene radnje pred osnivanje vrše i prikupljaju informacije o iskustvima drugih općina. Treba reći i kako obvezu jednog dijela financiranja ima Općina, pa se treba sagledati i taj aspekt i mogućnosti proračuna. Vezano ukidanje poreza na potrošnju alkohola (zakon je još u nacrtu), Općini Posušje se smanjuje izravni prihod od 90-100.000 KM. Kako je kazao pomoćnik načelnika Bernardin Bakula na neformalnim sastancima je spominjano dostavljanje grantova na ime kompezacije. No kako je rekao, ne mogu se uspoređivati sredstva s kojima možemo upravljati samostalno s grantom koji će biti uvjetovan projektom odnosno namijenom.

Vijećnica Ljiljana Pirić postavila je pitanje oko načina prijema zaposlenika u radni odnos u JP Vodovod. Problematizirala je nedonošenje uredbe o zapošljavanju s županijske razine koja bi se primjenjivala na javna poduzeća.  Vijećnik Petar Pišković u ime JP Vodovod je rekao kako revizorsko izvješće nije uputilo niti jednu zamjerku ovom poduzeću kada je riječ o zapošljavanju. Što se procedure zapošljavanja tiče, kako je rekao, propise donosi županijska razina. JP Vodovod nije nadležno da donosi svoje propise koji reguliraju ovo područje.

U nastavku sjednice usvojeno je Izvješće o izvršenju proračuna općine Posušje za period od 1.1. do 30.9.2021. godine. Usvojen je i Prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na Prijedlog Odluke o izmjenama Statuta Javne ustanove za komunalne djelatnosti URBIKOM Posušje. Također je kroz Zaključak prihvaćen Nacrt proračuna općine Posušje za 2022. godinu, te javna rasprava na isti. Prijedlozi, primjedbe, mišljenja i sugestijena na Nacrt Proračuna općine Posušje za 2022. godinu, mogu se dostaviti Službi za financije općine Posušje, najkasnije do 10.12. 2021 godine,putem:

a)dopisom predsjednika mjesnih zajednica

b)Putem pošte ili pisarnice

c)telefona broj: 685 718

d) e-mail: opcina.posusje.gs@tel.net,ba

Poziv je objavljen i na stranicama Općine posušje.

Iz područja imovinsko-pravnih odnosa, katastra i urbanizma usvojene su sljedeće točke:

1.      Prijedlog Odluke o pristupanju izradi regulacijskog plana TRIBISTOVO (Škola-Novo groblje-Crkva)

2.      Prijedlog Odluke o pristupanju izradi regulacijskog plana ČITLUK-STARKA

3.      Prijedlog Odluke o usvajanju regulacijskog plana ZAGORJE (Jurišići-Ploče)