Raspisan Natječaj za dodjelu književne nagrade Benjamin Tolić

29. 03. 2023

Društvo hrvatskih književnika i Ogranak Matice hrvatske u Posušju raspisali su Natječaj za dodjelu književne nagrade Benjamin Tolić

Za ovu književnu nagradu mogu se prijaviti prva izdanja proznih književnih djela na temu zavičajnog identiteta i autohtone narodne kulture, objavljena na hrvatskom jeziku od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2022.

Tri primjerka knjige i potpisanu prijavu s e-mailom i brojem mobitela potrebno je poslati do 20. travnja 2023. Prosudbenom povjerenstvu na adresu:

Društvo hrvatskih književnika,

Trg bana Josipa Jelačića 7/1, 10000 Zagreb

s naznakom:

Za književnu nagradu „Benjamin Tolić“

Nagrada se sastoji od novčanog iznosa 2.000,00 EUR i povelje, a uručit će se na posebnoj svečanosti u Posušju.

Benjamin Tolić bio je Hrvatski književnik, diplomat, prevoditelj i publicist. Rođen je u Osoju 1943. godine. Nakon završene osnovne i srednje škole, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studirao je germanistiku i filozofiju. Nakon Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, 1967. godine, emigrira u Beč, gdje nastavlja studirati. Tijekom Hrvatskog proljeća radio je kao profesor njemačkog jezika te je uređivao Osmojezični rječnik za njemački jezik u Leksikografskom zavodu. Bio je u hrvatskoj diplomaciji tijekom 1990-ih. Predsjednik Republike Hrvatske Frano Tuđman imenovao ga je 30. ožujka 1995. šefom Konzulata Republike Hrvatske u Švicarskoj konfederaciji sa sjedištem u Zürichu. Promaknut je 22. studenog 1995. na višu diplomatsku funkciju, na dužnost generalnog konzula Republike Hrvatske u Švicarskoj Konfederaciji. Obnašao je i dužnost glavnog i odgovornog urednika Hrvatske novinske agencije HINA-e.  Objavio je osam autorskih knjiga te je bio dugogodišnji kolumnist niza hrvatskih portala.