POSUŠKI GRADAC: „Bušići“ obilježili 27. godina postojanja

14. 06. 2019

Na sv. Antu u Posuškom Gracu proslavljena je 27. obljetnica osnutka prve profesionalne postrojbe Pukovnije i 1. gardijske brigade HVO-a „Ante Bruno Bušić“.

Ovo je bila prva profesionalna postrojba HVO-a, koja je bila osnov 1. Gardijske brigade „Ante Bruno Bušić”. Riječ je o postrojbi koje je dala 106 mladih života u Domovinskom ratu, s preko 500 ranjenih.

Svečana proslava počela je slavljenjem svete mise s početkom u 16:00 sati. Misno slavlje je predvodio fra Ćiro Lovrić župnik u Biloj kod Livna koji je u propovijedi govorio kako u životu nema uspjeha u jednini. Kako ima samo jedan istinski uspjeh, a taj je kada pođemo s ovoga svijeta na drugi da živimo s Bogom, Ocem, Gospom i svim svecima. Moramo biti jedno i braniti se kada treba. Ovdje smo i Bog nas duzi da budemo zaista s gospodinom Bogom i nemamo se čega bojati. “Ne dajmo naše vjeru i ne bojmo se onih koji mogu ubiti samo tijelo.”-rekao je fra Ćiro Lovrić.

Nakon završetka mise slijedio je mimohod sa stjegovima do spomenika, gdje su brojna izaslanstva položili vijence i zapalili svijeće ispred spomen obilježja poginulim ‘Bušićim’. Među njima počast su odali i načelnik općine Posušje Branko Bago i predsjednik Općinskog vijeća Ivan Lončar.

Nazočnim se obratio predsjednik Udruge pripadnika postrojbe „Ante Bruno Bušić“ pukovnik Josip Duspara koji je pozdravio sve nazočne. “S ovoga mjesta je osmišljeno da se osnuje jedna postrojba koja će braniti hrvatski prostor. I danas se borimo da budemo skupa da jedni druge uvažavamo i poštivamo. Naš poginuli i ranjeni su žrtva koja se nipošto ne smije zaboraviti.”-rekao je Duspara.

Vlado Bergman, izaslanik ispred Ministarstva hrvatskih branitelja RH je rekao kako su svjesni da su HV i HVO bili jedna te ista vojska, te da je intenzivirana suradnja s ciljem rješavanja bitnih pitanja vezanih uz branitelje, pripadnike HVO-a. „Donesen je zakon o hrvatskim braniteljima koji je od 1.1.2019. stupio na snagu što se tiče pripadnika HVO-a. Ponovno su oživotvorena neka nova prava koja su bila zablokirana od 2006.“ Dodao je kako će se zaključiti i jedan novi ugovor između R. Hrvatske i BiH čime će se uvesti i nova prava. „Zajedno s Hrvatskim narodnim saborom nastojimo što više pomoći i stati na raspolaganje pripadnicima HVO-a“ -naglasio je Bergman.

Ispred HNS-a se obratio Vlado Džoić. Kazao je kako Bušiće nije trebalo pozivati, već da su među prvima bili na bojišnici i da trebaju biti ponosni na svoje pobjede. Pozvao je i ustrajnost u zajedništvu: „Hvala bogu da je hrvatski narod u BiH pokazao dovoljno mudrosti i razboritosti da se okupi kroz Hrvatski narodni sabor i putem zajedništva idemo u zajedničku borbu za ostvarenje pune jednakopravnosti hrvatskog naroda u BiH.“

Među govornicima također se našao i izaslanik hrvatske predsjednice Željko Glasnović.
Na kraju službenog dijela programa dodijeljene su i zahvalnice za potporu i suradnju fra Ćiri Lovriću koji je poznat po književnom radu, između ostalog knjizi Tisuću dana bez Kupresa, Anti Tandari, predsjedniku Zajednice udruga i članova HVIDR-a grada Zagreba i Krešimiru Maretiću predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi.