Općina Posušje sudionik Međunarodne konferencije IPA III: Sredstvo za povezivanje ljudi unatoč granicama

11. 10. 2021

Povodom usvajanja novog pretpristupnog instrumenta koji će pomoći zemljama poput BiH i okruženja da se što bolje pripreme kako bi ispunile svoje obveze za buduće članstvo u EU-u, zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko organizirala je danas u Splitu Međunarodnu konferenciju IPA III: Sredstvo za povezivanje ljudi unatoč granicama, koja je danas u Splitu okupila utjecajne i zainteresirane dionike iz regije. Ispred Općine Posušje, ureda za razvoj, konferenciji su nazočili Dario Ćorić i Dragica Lebo.

Jedan od aktivnosti današnjeg susreta bila je i rasprava o prednostima europske pomoći za suradnju između Splitsko-dalmatinske županije i susjednih županija u Bosni i Hercegovini.
Nakon uvodnih i pozdravnih riječi zastupnice Zovko, otvorena je panel rasprava o prekograničnoj suradnji. U konstruktivnoj raspravi i razmjeni iskustava zemalja regije sudjelovali su uz gradonačelnika Splita Ivicu Puljka i Marica Babić, zamjenica ravnatelja Javne ustanove RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Nevenko Herceg, premijer Hercegovačko – neretvanske županije, Zdenko Ćosić, premijer Zapadnohercegovačke županije, Ivan Vukadin, premijer Hercegbosanske županije, Julije Meštović, ravnatelj KBC-a Split te Danijel Pravdić, ispred Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.

Ravnatelj splitskog KBC-a Julije Meštrović podvukao je važnost realizacije projekata splitske bolnice koji su, istaknuo je, važni na naše građane, ali i za građane južnih županija BIH.- Suradnja s bolnicom u Mostaru je odlična na svim razinama, ali ono o čemu moramo razgovarati je integrirana zdravstvena skrb – od razvoja prevencije, preko bolničkog do rehabilitacijskog sustava. Zdravlje je temelj svega, istaknuo je Meštrović podvukavši pitanje suočavanja s problemom posljedica pandemije, osobito na mentalno zdravlj

Gosti iz Bosne i Hercegovine govorili su o pozitivnim iskustvima korištenja EU mehanizama, prije svega u smislu jačanja strukture i administrativnih kapaciteta, povezivanja gospodarstvenika i otvaranja poslovnih mogućnosti, ali i preprekama s kojima se suočavaju, spomenuvši ograničenja u smislu tromosti administracije, proračunskih sredstava, neriješenih pitanja vlasništva. Sudionici su se usuglasili da su ovakva događanja važna kako bi se što bolje pripremili za nove mogućnosti financiranja i korištenja EU sredstava te kako bi se nastavila i unaprijedila međusobna suradnja, solidarnost i razmjena iskustava.

Spomenimo kako će novi instrument pretpristupne pomoći IPA III, s proračunom od oko 14 milijardi eura, podržati zemlje kandidatkinje i potencijalne kandidate na njihovom putu pridruživanja Europskoj uniji. Ovaj instrument i njegov povijesni proračun potvrđuju opredijeljenost EU-a na putu zemalja poput BiH i onih u okruženju prema europskim integracijama.

Općina Posušje sustavno prati javne pozive, aplicira na njih i kroz realizaciju i na ovaj način doprinosi poboljšanju kvalitete života žitelja. Kada je riječ o pretpristupnim fondovima EU-a, treba reći kako su ovakva iskustva izuzetno dragocjena jedinicama lokalne uprave, odnosno njenim stručnim službama, jer im omogućuju da budu u tijeku s aktualnim informacijama o izvorima financiranja ali i sa smjernicama koje doprinose kvalitetnijoj izradi projektne dokumentacije prilikom apliciranja.