Održana 28. sjednica Općinskog vijeća

21. 09. 2023

Danas je održana 28. sjednica Općinskog vijeća općine Posušje. Na Dnevnom redu se našlo 16 točaka, a sjednica je započela razmatranjem godišnjih izvješća udruga proisteklih iz Domovinskog rata koje djeluju na području općine Posušje. Kao druga točka, usvojen je Prijedlog Odluke o potvrđivanju rezultata izbora za članove vijeća Mjesne zajednice Čitluk. Potom su vijećnici, radi isteka mandata, usvojili Prijedlog Rješenja o razrješenju vršitelja dužnosti ravnatelja Gradske knjižnice fra Petra Bakule Posušje, kao i Prijedlog Rješenja o imenovanju. Na ovu funkciju ponovno je izabran dosadašnji v.d. ravnatelja Ljubo Kovač.

U nastavku sjednice, iz područja imovinsko-pravnih odnosa, katastra i urbanizma, usvojene su sljedeće točke:

-Prijedlog Odluke o pristupanju izradi regulacijskog plana POKLEČANI (Zaglavica – Procijep)

-Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana POSUŠJE (križanje Ulice Bartola Kašića i Ulice Hrvoja Vukčića Hrvatinića)

-Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana POSUŠJE (Meljakuša I-jugoistočni dio)

-Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana RASTOVAČA (Pumpna stanica kod Weltplasta)

-Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana POSUŠJE  (Jukića doci-krčevine)

-Prijedlog Odluke o usvajanju regulacijskog plana ZAVELIM (Tandare)

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana HELIODROM

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana RASTOVAČA (Pavine vrtline)

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana Mokri Dolac (zapadni dio)

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana Posušje-Bagina Dola (Edukacijsko-rehabilitacijski centar)

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana Zagrebačka ulica-Jukića okuč

-Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana POSUŠJE (Šegina ograda)

U zadnjem dijelu sjednice uslijedio je Aktualni sat, odnosno vijećnička pitanja upućena načelniku i općinskim službama. Izdvajamo pitanje izrade projektne dokumentacije vezane uz prečistač vode u sustavu javnog vodovoda i gradnje gradske tržnice.

Kako je u odgovoru kazao načelnik Ante Begić, postupak javne nabavke je u tijeku na koji je pristiglo nekoliko ponuda. Povjerenstvo koje vodi ovaj postupak je dalo preporuku za zaključivanje ugovora s ponuđačem najpovoljnije ponude i sljedeći korak bit će potpisivanje ugovora i izrada glavnog projekta. Potom će sljedeća faza biti izgradnji prečistača. Vezano pak za gradnju gradske tržnice, načelnik Begić je rekao kako je na današnjoj sjednici usvojen regulacijski plan koji je preduvjet za izdavanje potrebnih dozvola. Podsjetio je kako je projektna dokumentacija već izrađena te da su osigurana sredstva za izgradnju zajedno s partnerima iz Italije. Ovime će se konačno stvoriti adekvatan namjenski  prostor, koji će obuhvatiti i prodavače koji su do sada prodavali na improviziranim i neadekvatnim mjestima svoje proizvode.

Sljedeće pitanje je bilo o odlaganju otpada na neprikladna mjesta. Načelnik je kratko odgovorio kako kao općina prednjačimo u ekološkim akcijama, sanaciji divljih odlagališta i razvrstavanju otpada. Međutim uvijek se nađu neodgovorni pojedinci koji stvaraju divlja odlagališta. U cilju daljnjeg očuvanju okoliša, pozvao je i žitelje da ako uoče odlaganje otpada van gradske deponije, da o tome obavijeste nadležne inspektore u Općini.

Među pitanjima koja su postavila načelniku općinski vijećnici, a o kojima će se razgovarati i s nadležnim službama i ustanovama, su i ona iz područja prometne infrastrukture, konkretnije izgradnje nogostupa na području Blidinjske i Mostarske ulice, za koju je načelnik kazao kako su u sklopu rekonstrukcije prvo rješavana pitanja zamijene vodovodnih cijevi i instalacija. Podsjetio je i na faktore poskupljenja građevinskog materijala, problema s nedostatkom radne snage u građevinarstvu, kao i na veći broj istovremeno započetih radova koji utječu na vremenski period njihove izvedbe. Stoga je zamolio i za razumijevanje te strpljenje.

Još jedno pitanje vezano uz ovu tematiku je postavljeno oko moguće rekonstrukcije priključne ceste s južne obilaznice, preko nadvožnjaka do starog puta za Imotski. S obzirom na to kako su ove ceste u nadležnosti JU Ceste ŽZH, u odgovoru je rečeno kako će se poslati upiti i po potrebi održati sastanak na ovu temu.