Održana 23. sjednica Općinskog vijeća općine Posušje

06. 04. 2023

Danas je održana 23. sjednica Općinskog vijeća općine Posušje.

Vijećnici su na početku razmatrali godišnja izvješća Policijske uprave Posušje i Službe za zapošljavanje ŽZH Podružnice Posušje.

Kako je navedeno u Izvješću PU Posušje, u 2022. evidentirana je 41 prijava narušavanja javnog reda i mira, devet manje u odnosu na prošlu godinu. I broj prometnih nezgoda je smanjen u odnosu na godinu prije. Evidentirano je njih 133. Rasvijetljeno je i 85% kaznenih djela u protekloj godini. Također djelatnici PU Posušje pružili su 92 asistencije i osiguranja na području općine Posušje.

Kada je riječ o Službi za zapošljavanje, u posuškoj Podružnici je prijavljeno 2.489 osoba. Od toga u protekloj godini zaprimljeno je 819 novih prijava, od čega se 614 odnosi na prijave nakon prestanka radnog odnosa. U istom periodu s evidencije Podružnice Službe zaposleno je 580 osoba. Najviše je nezaposlenih osoba sa srednjom stručnom spremom III. i IV. stupnja, zanimanja trgovac i ekonomist. Kada je riječ o visokoj i višoj školskoj spremi i tu je ponajviše nezaposlenih ekonomista, dok su na drugom mjestu pravnici.

U nastavku sjednice usvojeno je Izvješće o radu Općinskog načelnika za 2022. te je razmatran Program rada za tekuću godinu. Najzanimljiviji podatak iz ovog Izvješća svakako je popis izrađenih, prijavljenih i realiziranih projekata u prošloj godini. Izdvajamo izvedbu unutarnjih radova u Područnoj školi Gradac, obnovu školskog igrališta Viru, nabava opreme za igralište DV Bajka, nastavak uređenja sportsko-rekreativnog terena na Meljakuši III, uspostavu nove zelene površine u Carskom Gaju, izgradnju vodospreme Tribistovo-Luke kao i nabavka materijala za širenje mreže, nastavak izgradnje kolektora u Zagrebačkoj ulici,  proširenje pomoćnog nogometnog terena na Mokrom Docu i radovi na reflektorskoj rasvjeti, početak I. faze proširenja Logističkog centra, rekonstrukciju zgrade Radio Posušja, nabavu i ugradnju opreme za grijanje u novoj osnovnoj školi te obnovu projekcijske opreme kinodvorane.

Također je razmatrano Izvješće o ostvarenju Programa rada OV-a za 2022., Izvješća o radu radnih tijela Općinskog vijeća za 2022. i Izvješće o radu Općinskog pravobraniteljstva Posušje za 2022. godinu.

Iz područja imovinsko-pravnih odnosa, katastra i urbanizma, usvojene su sljedeće točke:

– Prijedlog Odluke o načinu i uvjetima prodaje građevinskog zemljišta

– Prijedlog Zaključka o davanju ovlasti Općinskom načelniku općine Posušje

– Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana POSUŠJE (križanje ulica Ante Starčevića i Marije Jurić Zagorke)

– Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune regulacijskog plana OSOJE (Šege-Šegina ledina)

– Prijedlog Odluke o pristupanju izradi regulacijskog plana Gradac (put Vranić-Tomilje)

– Prijedlog Odluke o usvajanju regulacijskog plana GRADAC – LIPOVICE (Ledeni dolac)

– Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana Batin (Dubrava)

Na kraju sjednice su uslijedila pitanja, prijedlozi i mišljenja vijećnika kroz Aktualni sat, koja su se odnosila na cestovnu infrastrukturu, javnu rasvjetu, autobusna stajališta, potom oko uvođenja novih smjerova u srednjoj školi kao i oko upošljavanja u javnom sektoru.