Stožer civilne zaštite općine Posušje: Informacija o stanju na području općine Posušje uslijed proglašene prirodne nepogode prouzrokovane neposrednom opasnošću od CORONA virusa (COVID 19) na dan 12.04.2020. godine

12. 04. 2020
  • Broj osoba zaraženih CORONA virusom na području općine Posušje iznosi ukupno 4,  a u samoizolaciji se nalazi 128 osoba. Danas je ukupno 27 osoba izišlo iz samoizolacije dok su dvije osobe dobile rješenje o samoizolaciji. U protekla 24 sata nije zabilježen nijedan slučaj kršenja mjera samoizolacije i zabrane kretanja.
  • Jučer, 11. travnja Stožer civilne zaštite ŽZH zatražio je izmjenu Naredbe Federalnog stožera civilne zaštite u kojoj između ostaloga stoji…“Naređuje se Federalnoj upravi za inspekcije poslove da upućuje osobe u prekograničnom prometu putnika u šatorski prostor…” Stožer je hitno zatražio izmjenu ove Naredbe Federalnog stožera CZ u svrhu zaštite osoba koje prelaze preko graničnih prijelaza i upozorio Federalni stožer: “Ovakvom naredbom odgovorni ste za ugrožavanje zdravlja i života svih osoba koje su prešle granicu, obzirom da je u potpunosti nejasno i ne zna se koje osobe su zaražene, a koje nisu, pa u tom smislu odmah tražimo izmjenu Naredbe.” Druga točka jučerašnje sjednice Stožera CZ ŽZH bila je Odluka o uspostavljenju karantene u Širokom Brijegu za one osobe koje Federalna uprava za inspekcijske poslove uputi u šatorski prostor s obzirom da su isti potpuno neuvjetni i u ovakvim okolnostima mogu pogodavati širenju CORONA virusa. Ova karantena se nalazi u Širokom Brijegu, a šest osoba koje su se nalazile u šatorima na graničnim prijelazima u našoj Županiji smješteni su u nju. Biti će testirani na prisustvo CORONA virusa, a epidemiološka služba dati će daljne upute. Sve osobe su u dobrom stanju, nemaju simptome, omogućene su im posebne prostorije i imaju dovoljne zalihe hrane i vode.
  • Svima želimo sretan i blagoslovljen Uskrs, te se nadamo kako ste ga proveli u skladu s našim uputama – u krugu obitelji.

Zapovjednik Stožera

Branko Bago