Održana skupština u Posušju: Zajedničkim nastupom svih udruga do boljeg poslovnog okruženja

06. 12. 2018

U četvrtak, 6. prosinca 2018. u Posušju je održana 13. Skupština Udruge gospodarstvenika Posušje (UGP). Skupština je bila organizirana kao tematska s jednom točkom dnevnog reda: Udruge gospodarstvenika/poslodavaca i poslovno okruženje – stanje i mogućnosti.

Na skupštini su bili prisutni predstavnici; rukovoditelji Općine Posušje, Predsjednik općinskog vijeća Ivan Lončar, Mirjana Biško- Savjetnik načelnika za poslove općinskog načelnika te predstavnici Odsjeka za razvoj i Jedinice za lokalni ekonomski razvoj, Dragica Lebo i Dario Ćorić.

Na skupštini su pored članova UGP-a bili su i predstavnici: Asocijacije poduzetnika Mostar, Udruge gospodarstvenika i poslodavaca Tomislavgrad, Udruge gospodarstvenika Široki Brijeg, Udruženja poslodavaca FBiH, Udruge privrednika Biznis centar Jelah – Tešanj, Udruge poduzetnika i poslodavaca Žepče, Linka Mostar, Udruženja privrednika Jablanica, Udruženja poslodavaca SBK, Općine Posušje, Ureda za EU integracije ŽZH, Razvojne agencije Redah, Ministarstva gospodarstva ŽZH, Ministarstva poljoprivrede HNŽ, Gospodarske komore FBiH i Vanjskotrgovinske komore BiH.

U uvodnom izlaganju, predsjednik UGP-a Ivan Pavković, istaknuo je kako je prema analizama Svjetske banke BiH na posljednjem mjestu u Europi po lakoći poslovanja. Ne prihvaćanje i neuvažavanje prijedloga i zahtjeva gospodarstvenika po pitanju poboljšanja poslovnog okruženja, od strane nadležnih institucija, Pavković je naveo kao razlog organiziranja ove tematske skupštine. Nakon uvodnog obraćanja pitanje je bilo upućeno gospodinu Ivanu Lončaru, Predsjedniku općinskog vijeća vezano za porez na tvrtku. Ivan je kazao kako je se  već nekoliko puta u susretima s gospodarstvenicima, bilo u zgradi Općine ili izvan nje, razgovaralo o toj temi. Istaknuo je kako Općina Posušje ne može puno utjecati na promjenu već postojeće Odluke o porezu na tvrtku ili naziv zbog odluka nadležnih institucija viših razina i nepravomoćnosti iste. Također je naglasio kako se uvijek može razgovarati o problemima te kako će Općina poduzeti potrebne mjere za njihovo rješavanje.

Nakon uvodnog izlaganja rad skupštine je nastavljen kroz panel diskusiju koju je moderirao Miljenko Buhač, a sudionici panela su bili: Mira Jović iz Žepča, Mesud Ajanović iz Tešnja, Mladen Pandurević iz Sarajeva, Damir Vidačak  iz Mostara i Ivan Pavković iz Posušja. Nakon panela u diskusiju se uključilo i nekoliko ostalih gospodarstvenika i predstavnika institucija koji su bili nazočni na skupštini.

Uvjeti poslovanja u BiH se moraju poboljšati i to mora biti zajednički cilj i gospodarstvenika i tijela javne uprave i institucija. Da bi do toga došli, prijedlozi i zahtjevi gospodarstvenika o smanjenju doprinosa, smanjenju i ukidanju nekih parafiskalnih nameta, drugačijeg načina plaćanja PDV-a, kao i mnogih drugih prijedloga o izmjenama zakona, pravilnika i odluka, nadležni, kojima su ti prijedlozi upućeni, moraju ih početi prihvaćati i donositi odluke temeljem kojih će se poslovno okruženje u BiH podići na višu razinu, jedan je od zaključaka tematske skupštine. Zajednički stav prisutnih govornika je i činjenica kako Jedinice lokalne samouprave ne mogu u velikoj mjeri utjecati na neke od navedenih prepreka za rast i razvoj gospodarstva zbog svojih nadležnosti, te kako će daljnje inicijative i naporni biti usmjereni k višim nadležnim razinama za rješavanje navedenih poteškoća i problema.

U skladu s gore navedenim, gospodarstvenici će zajednički nastupiti u svojim zahtjevima, a da bi to postigli, organizirat će se sjednica na temu poslovnog okruženja, najvjerojatnije u federalnom parlamentu u Sarajevu na koju će biti pozvani predstavnici svih udruga  gospodarstvenika i poslodavaca u FBiH i ostale nadležne institucije.

Skip to content