27. OBLJETNICA POKOLJA U GRABOVICI

09. 09. 2020

Molitvom, polaganjem vijenaca te paljenjem svijeća jutros je otpočelo obilježavanje 27. godišnjice ubojstva 33 hrvatska civila koje su u selu Grabovica između Jablanice i Mostara ubili pripadnici Armije BiH. Nakon polaganja vijenaca uslijedio je križni put do mjesnog groblja gdje je služena sveta misa za ubijene civile, a na današnjem obilježavanju sudjelovao je i načelnik Branko Bago.
Među ubijenim žrtvama u noći s 8. na 9. rujna 1993. godine bilo je 17 žena i jedno dijete. Najmlađa žrtva ovoga pokolja bila je Mladenka Zadro, četverogodišnja djevojčica, a najstarija 87-godišnji Marko Marić. Od 33 civila njih 17 se još vodi kao nestalo, a kod većine ubijenih pronađeni su samo dijelovi tijela.
O ovome zločinu se premalo govori i piše, Haški sud nikada nije progonio njegove počinitelje, a za njega su pred domaćim sudovima u BiH odgovarali samo bivši pripadnici Armije BiH, i to za pojedinačna ubojstva, za koja su dodijeljene sramotno niske kazne. Visoki časnici Armije BiH zbog zapovjedne odgovornosti za ovaj zločin nikada nisu osuđeni niti se propituje odgovornost tadašnjeg bošnjačkog najvišeg vojnog i političkog vodstva.

Ostale vijesti iz kategorije

Održana radionica „Razvoj biciklističkog turizma u ŽZH”

Održana radionica „Razvoj biciklističkog turizma u ŽZH”

U Općini Posušje, ali i ostale tri općine u ŽZH, jučer i danas održana je radionica „Razvoj biciklističkog turizma u ŽZH”. Uz zainteresirane pojedince i udruge s područja naše općine, radionici su nazočili i predstavnici odsjeka za gospodarstvo i razvoj te načelnik...

Odluka o proglašenju Dana žalosti

Odluka o proglašenju Dana žalosti

OPĆINSKI NAČELNIK Broj: 01-1/21Posušje, 1.1.2021. godine Na temelju članka 38. stavak 1. točke 19. i članka 115. Statuta općine Posušje (“Službeni glasnik općine Posušje”, broj 1/08, 8/08, 2/10 i 1/17), Općinski načelnik općine Posušje, proglašava DANE ŽALOSTINA...

U tijeku primopredaja biračkog materijala

U tijeku primopredaja biračkog materijala

U tijeku su završne radnje pred sutrašnje otvaranje birališta. Cijelo poslijepodne članovi biračkih odbora preuzimaju sve potrebne materijale, te vrše uređenje biračkih mjesta kako bi u 7:00 sati ona mogla biti otvorena. Birači s područja općine Posušje glasovat će na...