28. godišnjica pada Vukovara

19. 11. 2019

Potpuno razrušen i opkoljen Vukovar je okupiran 18. studenoga 1991. godine, iako je otpor branitelja mjestimično trajao do 22. studenoga. Vrh JNA pretpostavljao je da će Vukovar osvojiti u tjedan dana, no borbe su potrajale gotovo tri mjeseca, tijekom kojih su Vukovar i okolica svakodnevno granatirani i bombardirani, s čestim tenkovskim napadima kojima se željelo razdvojiti snage branitelja i zauzeti grad. Odnos vojne moći sukobljenih strana sve vrijeme bitke bio je neravnopravan. Hrvatske snage u Vukovaru i okolnim naseljima nikada nisu imale više od 3000 pripadnika, dok je, s druge strane, grad pod opsadom držalo oko 30 tisuća vojnika JNA i srpskih paravojnih snaga.

Napad na Vukovar doživio je kulminaciju u studenom kada je bilo na desetke zračnih napada, a u pojedinim danima padalo je i do 11.000 granata, bombi i raketa na grad. Nakon Drugog svjetskog rata nijedan europski grad nije bio izvrgnut tolikom uništavanju, bio je pod opsadom 87 dana, a okupacija grada potrajala je sve do 15. siječnja 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.

Na dan kada je pao Vukovar četnici iz susjednih srpskih sela uz pomoć JNA izveli su pokolj u Škabrnji. Tog dana ubijene su 43 osobe, a ukupno su u Škabrnji tijekom Domovinskoga rata ubijene 84 osobe hrvatske nacionalnosti, 26 branitelja i 58 civila. Hrvatsko selo Škabrnja, u zadarskom zaleđu, bilo je trn u oku Srbima koji su živjeli u okolnim srpskim selima. Zločin je izveden planski i tempirano, istovremeno kada su četničke horde divljale u okupiranom Vukovaru.

Obilježavanje obljetnice stradanja u Vukovaru i u Škarbrnji okuplja nas oko sjećanja na žrtve kao i na nesebične i hrabre ljude koji su činili sve što je bilo u njihovoj moći da spriječe zločine. I ove godine se u Vukovaru i Škabrnji okupilo brojno mnoštvo Hrvata koji na ovaj način odaju dužnu počast svim stradalima kao i svima koji su preživjeli stravična zvjerstva. U današnjoj koloni sjećanja u Vukovaru kao i na svetoj misi sudjelovali su i načelnik općine Posušje g. Branko Bago, predsjednik Općinskog vijeća g. Ivan Lončar, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata s područja naše općine, ali i brojni pojedinci iz Posušja.

U spomen na 18. studenoga 1991. Hrvatski je sabor 1999. donio Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine kako bi se dostojanstveno i primjereno toga datuma odavala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada simbola hrvatske slobode. Nedavno izglasanim izmjenama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima Hrvatska od iduće godine dobiva novi blagdan i neradni dan, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 18. studenoga.

Kao i dosadašnjih godina, naši framaši će se nakon večernje svete mise mimohodom gradskim ulicama do Trga hrvatskih branitelja prisjetiti svih poginulih koji su branili Vukovar od velikosrpske agresije, ali i svih onih koji su poginuli tijekom Domovinskog rata te na ovaj način poručiti da sjećanje na naše heroje nikada neće izblijediti.

Skip to content