#DijasporazaRazvoj: Administrativne, poslovne i komunalne usluge za građane i građanke Posušja u inozemstvu elektronski dostupne u 2019. godini

05. 06. 2019

Općina Posušje je prepoznala članove dijaspore kao izravne korisnike administrativnih i informativnih usluga čime se nastoje ojačati komunikacija i partnerstvo s dijasporom kroz adekvatno pružanje javnih usluga u skladu s izraženim potrebama dijaspore.

Konkretne intervencije koje su do sada realizirane s Općinom Posušje, u suradnji s dijasporom i privatnim sektorom kroz izravnu grant podršku, rezultirale su uvođenjem kurikuluma za CNC operaterstvo u lokalno srednjoškolsko obrazovanje, te otvaranjem 8 radnih mjesta kroz transfer znanja na CNC stroju koji je dijelom nabavljen uz financijsku podršku iz dijaspore. U prethodnih 12 mjeseci, općina Posušje počela je pružati usluge e-matičara, kao i komunikacijske usluge članovima svoje dijaspore, što potvrđuje nastojanja Općine da poboljša komunikaciju sa svojim građanima i poboljša povjerenje u organe jedinice lokalne samouprave.

Realizacija gore navedenih aktivnosti podržana je kroz projekat Dijaspora za razvoj, koji je projekat Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vlade Švicarske, u partnerstvu sa UNDP BiH i IOM BiH. Projektom se namjeravaju ojačati i ohrabriti jedinice lokalne samouprave da s građanima i gospodarstvenicima iz dijaspora rade zajedno na razvoju svojih lokalnih zajednica.

U prostorijama Općine Posušje, 15. svibnja 2019. godine, održan je informativni sastanak s predstavnicima projekta Dijaspora za razvoj s ciljem identificiranja potencijalnih mogućnosti općine za uspostavljanje i pružanje dodatnih javnih usluga za dijasporu. Tijekom sastanka, predstavnici općinske administracije iznijeli su konkretne prijedloge za uspostavu tri nove javne usluge za dijasporu kroz softverska rješenja koja će objediniti pružanje komunalnih usluga, poslovnog konsaltinga i elektronske registracije dijaspore.