Završen projekt unaprjeđenja turizma u Parku prirode Blidinje

15. 10. 2018

U Sarajevu je danas u zgradi izaslanstva Europske Unije održana konferencija povodom uspješnog završetka aktivnosti u području turizma u Parku prirode Blidinje, provedenih u okviru EU ProLocal programa koji podržava gospodarski razvoj u BiH.

Gđa. Dragica Lebo iz Odsjeka za gospodarstvo i razvoj Općine Posušje prenijela je zahvale načelnika Branka Bage cijelom projektnom timu GIZ-a odnosno programa EU ProLocal na svim projektnim suradnjama u kojima je Općina Posušje uistinu aktivna, bilo kao vodeći partner ili kao partner u različitim projektima koji su financirani iz programa EU ProLocal.

Ova današnja konferencija veže se na akciju čišćenja i prikupljanja otpada pod nazivom “Priroda ne poznaje otpad“ koja je održana u lipnju ove godine, a u čijoj organizaciji je kao partner sudjelovala Općina Posušje.

Podsjetimo, u ovu  akciju je bilo uključeno preko 130 učenika osmih razreda Osnovne škole Ivana Mažuranića Posušje te preko 20 volontera s područja općine Posušje – djelatnika škole, Općine, policije i Doma zdravlja. Osim općine Posušje svoje dane prikupljanja otpada imale su i općine Tomislavgrad te Jablanica, a u svemu je sudjelovala i Udruga Visit Blidinje.

Ova akcija vrijedna je i zbog samog prikupljanja otpada kojega se tijekom vremena zbog ljudskoga nemara i nepažnje nakupilo više nego dolikuje ovome prirodnom biseru u kojemu otpadu zaista nije mjesto. Nažalost, vrlo je niska razina svjesnosti o očuvanju ovog prekrasnog pejzaža, bogatstva biljnog i životinjskog svijeta, odnosno zaštite našeg jedinstvenog Blidinjskog jezera. Nažalost česte su situacije kada se zbog čistih hirova ugrožava priroda.

Pored prikupljanja otpada, još značajniji dio akcije je onaj drugi, posredni dio, a to je preoblikovanje dječje svijesti u svijest koja će brinuti o prirodi i svome okruženju.

Ovakve akcije imaju neizmjeran značaj u odgoju djece koji će jednoga dana postati odrasli ljudi koji brinu o prirodi, a takvima će moći postati samo ako im se odmalena usadi svijest da ovisimo o prirodi, a ona će nam uzvraćati plodovima samo ako je budemo čuvali.

Zbog toga su uz akciju prikupljanja otpada, djeca kroz interaktivne radionice učila o zaštiti okoliša, o pravilnom zbrinjavanju otpada, ali i o temeljima ponašanja za vrijeme boravka u prirodi.

Sve provedene aktivnosti unutar ove akcije čišćenja uistinu su bile uspješne, praktične i vidljive te su postavile čvrste temelje za daljnje aktivnosti na ovom planu. Ove aktivnosti primjer su dobre prakse, a svi partneri nesumnjivo stoje na raspolaganju svojim iskustvom i stečenim znanjem i drugim općinama, udrugama ili pojedincima s ciljem poduzimanja aktivnosti za zaštitu prirode.

No, tu nismo stali. Promocijom kroz medije, reklamnim panoima, letcima i ostalim promotivnim materijalima podižemo te ćemo i dalje podizati svijest o potrebi zaštite okoliša osobito stoga što podrška Parku prirode ima pozitivan utjecaj na razvoj turizma u području Hercegovine.

Neka od glavnih dostignuća  EU ProLocal programa u ovom području djelovanja su uspostavljanje suradnje između različitih sudionika Parka prirode Blidinje, stvaranje zajedničkog brenda tipičnih poljoprivrednih proizvoda iz ovog područja i njihovo uključivanje u turističku ponudu, te uvođenje modernih marketinških alata i “zelenih” praksi.Također u sklopu današnjeg događaja upriličeno je predstavljanje poljoprivrednih proizvoda iz Parka prirode Blidinje. Blidinje uistinu jest jedna od najčudesnijih prirodnih destinacija u Bosni i Hercegovini, planinska visoravan koja izgleda kao da je odsječena od ostatka svijeta. Ovdje se susreću mediteransko i kontinentalno klimatsko područje i zajedno stvaraju veoma raznolik prirodni krajolik sa sortama i vrstama koje se teško mogu drugdje susresti. Zato mnogi vole Blidinje, zato ono očarava, a na nama je da ga čuvamo i njegujemo.

Stoga se ovim putem zahvaljujemo GIZ- u što nam u tome pomaže i uz čije je partnerstvo kroz EU ProLocal programe na razini općine dosad realizirano čak pet projekata, a uz trud općinskih djelatnika uspješna suradnja će se zasigurno i nastaviti. Budući izazovi vezani za Park prirode Blidinje, osim ekološkog osvještavanja, svakako su mjere s ciljem sprječavanja krivolova, smanjenja broja požara te postavljanje jasnog sustava upravljanja parkom. Uz dobru volju, rad i pouzdane partnere, sigurni smo kako ćemo uspjeti savladati i ove izazove.

 

Skip to content